- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.5" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 1 7/8 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Closed Width | 1/2 in |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 7/8 in |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Width | 1/2 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Open Width | 3/8 in |
| icNumber | 7696983 |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Weight | 0.29 LB |
| EAN or UPC | 87796044807 |
| NSN Number | 3110-00-155-8883 |

