- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Closed Width | 1/2 in |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 3/8 in |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 7/8 in |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Open Width | 3/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| icNumber | 7697581 |
| Weight | 0.14 LB |
| EAN or UPC | 87796044791 |
| NSN Number | 3110-00-554-5715 |

