- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| Closed Width | 1/2 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 3/8 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Open Width | 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| icNumber | 7697581 |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 7/8 in |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Pre Lubricant | None |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.14 LB |
| EAN or UPC | 87796044791 |
| NSN Number | 3110-00-554-5715 |

