- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Width | 7/16 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 3/4 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Capacity | Standard Capacity |
| Open Width | 0.312 in |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Buna-N |
| icNumber | 7697085 |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Bearing Type | Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Enclosure | Double Sealed |
| Rows of Balls | Single |
| Closed Width | 7/16 in |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044784 |
| NSN Number | 3110-00-759-3968 |

