- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Width | 7/16 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Open Width | 0.312 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Precision | Standard |
| Closed Width | 7/16 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Seal Material | Buna-N |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| I.D. | 3/4 in |
| icNumber | 7697085 |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044784 |
| NSN Number | 3110-00-759-3968 |

