- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 1000 lbf |
| Width | 7/16 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 3/4 in |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Precision | Standard |
| O.D. | 1.625 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | Metal |
| Dynamic Load Rating | 2320 lbf |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7699230 |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.26 LB |
| EAN or UPC | 87796044760 |
| NSN Number | 3110-00-293-9047 |

