- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 1000 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 1.625 in |
| Pre Lubricant | None |
| Width | 7/16 in |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7699230 |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2320 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | Metal |
| I.D. | 3/4 in |
| Enclosure | Single Shield |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.26 LB |
| EAN or UPC | 87796044760 |
| NSN Number | 3110-00-293-9047 |

