- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Pre Lubricant | None |
| Open Width | 0.312 in |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7697608 |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 3/4 in |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Closed Width | 7/16 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 5/16 in |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044753 |
| NSN Number | 3110-00-155-8869, 3110-00-293-8307 |

