- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7697608 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 3/4 in |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Pre Lubricant | None |
| Width | 5/16 in |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Open Width | 0.312 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Closed Width | 7/16 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044753 |
| NSN Number | 3110-00-155-8869, 3110-00-293-8307 |

