- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- Automotive
- Agricultural
- Utilities
- Chemical
- General industrial
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Seal Type | Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 11/32 in |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Closed Width | 11/32 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| I.D. | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| icNumber | 7696518 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Bearing Type | Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Open Width | 9/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044746 |

