- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- Automotive
- Agricultural
- Utilities
- Chemical
- General industrial
| Enclosure | Double Sealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| I.D. | 5/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696518 |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Width | 11/32 in |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Open Width | 9/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Closed Width | 11/32 in |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044746 |

