- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Seal Material | Metal |
| Width | 11/32 in |
| Enclosure | Double Shielded |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7696226 |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Open Width | 9/32 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Closed Width | 11/32 in |
| I.D. | 5/8 in |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044739 |
| NSN Number | 3110-00-155-8448 |

