- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Width | 11/32 in |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 5/8 in |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Open Width | 9/32 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7696226 |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Closed Width | 11/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044739 |
| NSN Number | 3110-00-155-8448 |

