- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 0.281" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Radial |
| Pre Lubricant | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7697622 |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 9/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| I.D. | 5/8 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Closed Width | 11/32 in |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Open Width | 9/32 in |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Inner Ring Width | 0.281 in |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044715 |
| NSN Number | 3110-00-554-3341 |

