- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 0.281" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7697622 |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 0.281 in |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Closed Width | 11/32 in |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| I.D. | 5/8 in |
| Pre Lubricant | None |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Width | 9/32 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Open Width | 9/32 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044715 |
| NSN Number | 3110-00-554-3341 |

