- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| I.D. | 1/2 in |
| O.D. Type | Straight |
| Open Width | 1/4 in |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696115 |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Buna-N |
| Width | 5/16 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Closed Width | 5/16 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 87796044388 |
| NSN Number | 3110-00-856-3149, 3110-00-903-2182 |

