- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Open Width | 1/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 5/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Closed Width | 5/16 in |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | Buna-N |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Enclosure | Double Sealed |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| icNumber | 7696115 |
| I.D. | 1/2 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 87796044388 |
| NSN Number | 3110-00-856-3149, 3110-00-903-2182 |

