- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 5/16 in |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 1/2 in |
| Contact Angle | 0° |
| Open Width | 1/4 in |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| icNumber | 7696230 |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Closed Width | 5/16 in |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044371 |
| NSN Number | 3110-00-175-1144, 3110-00-729-6465 |

