- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.016 in |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| icNumber | 7696230 |
| Open Width | 1/4 in |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 1/2 in |
| Width | 5/16 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Seal Material | Metal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Closed Width | 5/16 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044371 |
| NSN Number | 3110-00-175-1144, 3110-00-729-6465 |

