- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 1.125 in |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| icNumber | 7699228 |
| Width | 5/16 in |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 500 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| I.D. | 1/2 in |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 1280 lbf |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 87796044357 |
| NSN Number | 3110-00-554-6125 |

