- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 1.125 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Metal |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 500 lbf |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Dynamic Load Rating | 1280 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 1/2 in |
| Width | 5/16 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Pre Lubricant | None |
| icNumber | 7699228 |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 87796044357 |
| NSN Number | 3110-00-554-6125 |

