- Single Row Radial Bearing, 0.5" ID x 1.125" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Pre Lubricant | None |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 1/2 in |
| Bearing Type | Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Closed Width | 5/16 in |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Open Width | 1/4 in |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Preload Level | None |
| Width | 1/4 in |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7697515 |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.02 KG |
| EAN or UPC | 87796044333 |
| NSN Number | 3110-00-554-0020 |

