- Single Row Radial Bearing, 0.5" ID x 1.125" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Preload Level | None |
| I.D. | 1/2 in |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| icNumber | 7697515 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Closed Width | 5/16 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Width | 1/4 in |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Open Width | 1/4 in |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.02 KG |
| EAN or UPC | 87796044333 |
| NSN Number | 3110-00-554-0020 |

