- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 9/32" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Polyurea Base |
| Closed Width | 9/32 in |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Open Width | 7/32 in |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. | 7/8 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| I.D. | 3/8 in |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Metal |
| Enclosure | Double Shielded |
| No. in Set | Single Bearing |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7695900 |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 9/32 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044227 |
| NSN Number | 3110-00-175-1120 |

