- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 9/32" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 9/32 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 3/8 in |
| Open Width | 7/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bearing Type | Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| icNumber | 7695900 |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Closed Width | 9/32 in |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 7/8 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044227 |
| NSN Number | 3110-00-175-1120 |

