- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.28125" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 312 lbf |
| O.D. | 0.875 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| icNumber | 7699231 |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Width | 9/32 in |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| I.D. | 3/8 in |
| Pre Lubricant | None |
| Origin | Single Row Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044210 |
| NSN Number | 3110-00-155-8413 |

