- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.28125" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 3/8 in |
| Width | 9/32 in |
| Enclosure | Single Shield |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| icNumber | 7699231 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| O.D. | 0.875 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Pre Lubricant | None |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Static Load Rating [Max] | 312 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044210 |
| NSN Number | 3110-00-155-8413 |

