- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 7/8 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Closed Width | 9/32 in |
| Inner Ring Width | 7/32 in |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| I.D. | 3/8 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Pre Lubricant | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7696812 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 7/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Open Width | 7/32 in |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044203 |
| NSN Number | 3110-00-516-5413 |

