- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 7/32 in |
| Material | Steel |
| Open Width | 7/32 in |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Closed Width | 9/32 in |
| icNumber | 7696812 |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Width | 7/32 in |
| I.D. | 3/8 in |
| O.D. | 7/8 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044203 |
| NSN Number | 3110-00-516-5413 |

