- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.196" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| I.D. | 1/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7696114 |
| Closed Width | 0.196 in |
| O.D. | 5/8 in |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Double Sealed |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Width | 0.196 in |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Open Width | 0.196 in |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Buna-N |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044173 |

