- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.196" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Closed Width | 0.196 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Width | 0.196 in |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Double Sealed |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| icNumber | 7696114 |
| I.D. | 1/4 in |
| O.D. | 5/8 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Open Width | 0.196 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044173 |

