- Single Row Radial Bearing, 1/4" ID x 3/4" OD x 9/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
- General industrial
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Width | 9/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 3/4 in |
| Closed Width | 9/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Seal Material | Buna-N |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| icNumber | 7696538 |
| Open Width | 7/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Enclosure | Double Sealed |
| Seal Type | Contact Seals |
| I.D. | 1/4 in |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796074712 |

