- Single Row Radial Bearing, 1/4" ID x 3/4" OD x 9/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
- General industrial
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 1/4 in |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | Buna-N |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Closed Width | 9/32 in |
| Width | 9/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| O.D. | 3/4 in |
| Open Width | 7/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Polyurea Base |
| icNumber | 7696538 |
| Enclosure | Double Sealed |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796074712 |

