- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| I.D. | 1/4 in |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Open Width | 0.196 in |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Width | 0.196 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Double Shielded |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Closed Width | 0.196 in |
| O.D. | 5/8 in |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695899 |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044166 |
| NSN Number | 3110-00-134-0190, 3110-00-227-4521, 3110-00-470-9147, 3110-00-494-4480 |

