- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Polyurea Base |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Closed Width | 0.196 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| I.D. | 1/4 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Open Width | 0.196 in |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Material | Steel |
| O.D. | 5/8 in |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| icNumber | 7695899 |
| Enclosure | Double Shielded |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 0.196 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044166 |
| NSN Number | 3110-00-134-0190, 3110-00-227-4521, 3110-00-470-9147, 3110-00-494-4480 |

