- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Material | Metal |
| Open Width | 7/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 9/32 in |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7696495 |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| I.D. | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Closed Width | 9/32 in |
| O.D. | 3/4 in |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044142 |

