- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 3/4 in |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 9/32 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Open Width | 7/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7696495 |
| I.D. | 1/4 in |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision | Standard |
| Closed Width | 9/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044142 |

