- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| icNumber | 7699209 |
| Seal Material | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 1/4 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 0.75 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 0.196 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Pre Lubricant | None |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796074606 |
| NSN Number | 3110-00-554-5612 |

