- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 0.196 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 1/4 in |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. | 0.75 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7699209 |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796074606 |
| NSN Number | 3110-00-554-5612 |

