- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Single Row Radial |
| Open Width | 0.196 in |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696735 |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 1/4 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Closed Width | 0.196 in |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. | 5/8 in |
| Width | 0.196 in |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044135 |

