- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 0.196 in |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Open Width | 0.196 in |
| Closed Width | 0.196 in |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Pre Lubricant | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| O.D. | 5/8 in |
| icNumber | 7696735 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 1/4 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044135 |

