- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7696811 |
| Ball Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Open Width | 7/32 in |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 7/32 in |
| Closed Width | 9/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 3/4 in |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Width | 7/32 in |
| I.D. | 1/4 in |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044128 |
| NSN Number | 3110-00-293-8305 |

