- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Width | 7/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 7/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 1/4 in |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 3/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Closed Width | 9/32 in |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7696811 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision | Standard |
| Open Width | 7/32 in |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044128 |
| NSN Number | 3110-00-293-8305 |

