- Single Row Radial Bearing, 1.25" ID x 2.25" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Width | 3/8 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 1340 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 2.25 in |
| Pre Lubricant | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7697582 |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 2750 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 87796040472 |
| NSN Number | 3110-00-554-2917, 3110-00-812-3605 |

