- Single Row Radial Bearing, 1.25" ID x 2.25" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7697582 |
| Width | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 1340 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 2750 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 2.25 in |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Pre Lubricant | None |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 87796040472 |
| NSN Number | 3110-00-554-2917, 3110-00-812-3605 |

