- Single Row Radial Bearing, 1.125" ID x 2.125" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 3/8 in |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 1220 lbf |
| Preload Level | None |
| I.D. | 1 1/8 in |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 2.125 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Pre Lubricant | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 2650 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| icNumber | 7697583 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.35 LB |
| EAN or UPC | 87796040465 |
| NSN Number | 3110-00-155-8899 |

