- Single Row Radial Bearing, 1.125" ID x 2.125" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2650 lbf |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Pre Lubricant | None |
| Width | 3/8 in |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| O.D. | 2.125 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7697583 |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 1 1/8 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 1220 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Weight | 0.35 LB |
| EAN or UPC | 87796040465 |
| NSN Number | 3110-00-155-8899 |

