- Single Row Radial Bearing, 1" ID x 2" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Open Width | 3/8 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Width | 1/2 in |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| I.D. | 1 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 2 in |
| icNumber | 7697034 |
| Closed Width | 1/2 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.198 LB |
| EAN or UPC | 87796044845 |
| NSN Number | 3110-00-259-0948 |

