- Single Row Radial Bearing, 1" ID x 2" OD x 0.5" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | Buna-N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Contact Seals |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 1 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Closed Width | 1/2 in |
| icNumber | 7697034 |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Double Sealed |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| O.D. | 2 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Open Width | 3/8 in |
| Width | 1/2 in |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Weight | 0.198 LB |
| EAN or UPC | 87796044845 |
| NSN Number | 3110-00-259-0948 |

