- Single Row Radial Bearing, 1" ID x 2" OD x 0.5" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Double Shielded |
| Lubricant | Polyurea Base |
| I.D. | 1 in |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7696984 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Seal Material | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Open Width | 3/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Closed Width | 1/2 in |
| O.D. | 2 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 0.198 LB |
| EAN or UPC | 87796044821 |
| NSN Number | 3110-00-155-8894 |

